Ielts, Türkiye’de en çok geçerliliği olan ve İngilizce kapsamında dört temel beceriyi en iyi ölçen sınavlardan biridir. Bu yüzden de zor olarak kabul edilen Ielts için, mutlaka ielts kursu desteği almak gerekir.

Ülkemizde Ielts için pek çok destekleyici kurs vardır ve Ielts formatı yoğunluğunda kişiyi sınava hazırlamaktadırlar. Ielts’e girmeyi tercih eden kişilerin öncelikle mutlaka kendi seviyelerini ölçecek bir sınava girmelidirler ve daha sonra eksik kaldığı alanlar için mutlaka ielts kursu yardımı alması gerekir. Ielts sınavına bir kişi istediği kadar girebilir. Fakat defalarca denemektense ielts kursu yardımı alıp bir kerede sınavı geçmesinde fayda vardır. Çünkü okuma, yazma, dinleme ve anlama becerileri için manuel çalışmalar kişiyi belirli bir ölçüye taşıyabilir. Fakat ielts kursu kişiye akademik ölçüde bir formatla çalışma programı sağlar.

Ielts sınavına girecek kişiler önce sınava neden hazırlandıklarını belirtmelidirler. Sonucu göçmenlik için kullanacak olan kişiler ve akademik eğitim almayı planlayan kişilerin sınava kendi amaçları doğrultusunda hazırlanmaları gerekir. Ielts kursu kişiye amacı doğrultusunda bir program çıkartır ve çalışmalarını bu yönde ilerletir.