Proficiency, dilde yetkinlik, yeterlilik ve hazırlık atlamanın adıdır ve her kuruluşun kendi içinde formatı değiştiğinden öğrenme aşamasında kişiye pek çok bilimsel bilgiyi de öğreten bir sınavdır. Her üniversitenin yabancı dil bölümleri tarafından hazırlanan Proficiency sınavları dil becerisini ölçmek için hazırlandığından üst düzey sınavlardır ve sınava hazırlanan pek çok öğrenci ielts kursu aracılığıyla sınava hazırlanır.

Proficiency Sınavları, üniversiteden üniversiteye göre değişmekte ve her sınav kendi içinde farklılık göstermektedir. Bazı üniversiteler kağıt üzerinde akademik bilgiye önem verir, bazı üniversiteler teori ve uygulamada gelişmeye odaklanır. Ielts kursu ise birbirinden farklılık gösteren üniversitelerin bilgilerini süzer ve öğrencileriyle ayrı ayrı uygun bir düzeyde eğitim vermeyi hedef alarak çalışır. Ielts kursu amaç olarak kendine düzenli ve programlı çalışmanın günlük hayata yansımasını hedeflediğinden, öğrencilerle seviyelerini tespit ettikten sonra kayıplarını ve eksiklerini toparlama yönünde çalışır. Öğrencinin eğitim süresi devam ederken, İngilizce düzeyinde ne gibi gelişmeler olduğunu ve dört becerinin hangisinde ne kadar ilerleme kaydettiğini ya da eksiklerini yakından takip etme amacıyla deneme sınavları yapar. Kalıcı ve etkin eğitimi amaçladığından ve öğrencinin İngilizce üzerinde yetkili bir bilgi düzeyi olmasını istediğinden ielts kursu , onlarla birebir olarak ilgilenir ve ders verir.

Ielts kursu, Proficiency sınavını, IELTS, TOEFL gibi önemli sınavlardan ayırmadan ve eğitimini kısıtlamadan verdiği için burada ders gören öğrencilerimiz buradan çıktıklarında, normal düzeyin üstünde bir İngilizce bilgisine sahip olurlar. Çünkü tam donanımlı eğitim hedeflenir ve öğrencinin amaçları ve hedeflerine önem vererek hareket edilir.