Ielts Sınavı, adayların yurtdışında master, yurtiçi/yurtdışı yüksek lisans yapmak istedikleri alanlarda, is başvurularında, öğrenim görmek veya öğretim göstermek için yeterliliklerini kanıtlamaları adına girdikleri sınavdır. 125 ülkede geçerliliği kabul edilmiş olan Ielts’in, Türkiye içinde de büyük bir önemi vardır ve Ielts kursu , sınav formatına uygun bir çalışma sistemi geliştirmeyi başarmıştır.

İki yıl gibi kısa bir süre geçerliliği olmasına rağmen Ielts, pek çok seviye tespit edici sınavlara göre daha zordur ve kurumlar, üniversiteler ve daha pek çok alan arasında etkili bir geçerliliği vardır. Bu denli etkili olan bir sınav için ielts kursu çalışma programlarını sınava göre ayarlamıştır. Öncelikle ielts kursu , her seviyeden kabul ettiği kişiler için ne derece bir eğitime ihtiyaç duyduklarını öğrenmek adına bir sınava tabi tutar. Bu sınavda kişilerin listening, speaking, writing ve reading alanlarında eksik kalan taraflarını tespit eder ve bu eksik yönleri toparlayıcı kişiye özel bir çalışma programı başlatır. Bu program sürecinde ielts kursu , kişinin bilgilerini toparlaması ve arttırmasının yanında, akademik seviyeye ulaşmasına da yardımcı olur. Bilgilerin taze tutulması ve üstüne eklenerek gidilmesi önemli olduğundan ve gelişmelerin takibi amacıyla düzenli aralıklarla Ielts’e uygun denemeler yapılır, gelişme kaydedilemeyen veya gelişmenin yavaş gerçekleştiği alanlar hakkında öğrenci ile yakından ilgilenilir. Özel çalışma planları, soru çözüm teknikleri, soru çözümlerini geliştirme ve pratikleştirme hakkında eğitmen ve öğrenci arasındaki bağ mümkün olduğunca sıkı tutulmaya çalışılır.

Her sene 1 milyondan fazla katılımcısı olmasına rağmen maalesef disiplinli bir çalışma programından geçmediği için sınavda başarı elde edenlerin sayısı katılan aday sayısı kadar popüler değil. Ielts kursu ise bilgi verme ve eğitme sistemini doğru seçtiğinden ve öğrenciyle özel olarak ilgilendiğinden her sene başarı oranı yüksek olan adayları kendi bünyesinden çıkarmaktadır.